Təqdiqatın məqsədi - ölkəmizin müstəqillik əldə etdiyi dövrdən bugünki günə qədər ölkədəki audit fəaliyyətini daha da dərindən araşdırılması, mövcud problem və çatışmaz-lıqların aradan qaldırılması istiqamətində təkliflərin irəli sürülməsindən ibarətdir.
Tədqiqatın metodologiyasını ölkəmizdə fəaliyyət göstərən kommersiya banklarında auditin müasir inkişafı və mövcud problemləri ilə bağlı iqtisadi ədəbiyyatlardakı müqayisəli təhlil və statistika metodları təşkil edir.
Tədqiqatın nəticələri - ölkəmizdəki audit fəaliyyətinin peşəkarlıq səviyyəsinin araş-dırılması istiqamətindəki bir sıra təkliflər verilmişdir. Müasir bazar iqtisadiyyatı şəraitində kommersiya banklarının audit ilə bağlı qarşılaşdığı bu problemlərin aradan qaldırılması ölkə iqtisadiyyatına, dövlət sektoru ilə paralel olaraq özəl sektorun da inkişafına müsbət təkan verəcəkdir.
Təqdiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi ondan ibarətdir ki, tədqiqatda müasir dövrü-müzdə ölkəmizdə audit şirkətlərinin fəaliyyəti qarşılıqlı olaraq müqayisə olunmuş, yerli audit şirkətlərinin mövcud problemləri müəyyənləşdirilmiş və onların həlli istiqamətində bir sıra təkliflər verilmişdir.
Açar sözlər: audit, nəzarət, iqtisadi göstəricilər, auditor təşkilatları, iqtisadi inkişaf, kommersiya bankları, bazar iqtisadiyyatı.

Цель исследования состоит из более глубокого изучения аудиторской деятельности в стране, с периода независимости нашей страны до наших дней, а также из внесения предложений по устранению имеющихся проблем и недостатков.
Методология исследования состоит из сравнительного анализа и изучения статистических показателей по рассматриваемой проблеме.
Результаты исследования - был внесён ряд предложений по исследованию уровня профессионализма аудиторской деятельности в нашей стране. В современной рыночной экономике преодоление проблем, с которыми сталкиваются коммерческие банки при проведении аудита, дает положительный импульс развитию частного сектора параллельно с государственным сектором экономики страны.
Оригинальность и научная новизна исследования - в исследовании сравни-ваются аудиторские фирмы коммерческих банков в наше время, выявляются существующие проблемы местных аудиторских фирм и дается ряд предложений по их решению.
Ключевые слова: аудит, контроль, экономические показатели, аудиторские орга-низации, экономическое развитие, коммерческие банки, рыночная экономика.