Tədqiqatın məqsədi – Azərbaycan Respublikasında ədalət mühakiməsinin həyata keçirilməsi zamanı rəhbər tutulmalı olan əsas beynəlxlaq standartların sistemli icmalının və onların hər birinin mahiyyətinin qısa izahının verilməsidir.
Tədqiqatın metodologiyası – tədqiqat zamanı müvafiq beynəlxalq sənədlərin zəruri müddəalarının seçilməsi üçün əvvəlcə hüquqi analiz, daha sonra isə seçilmiş müddəaların sistemli şəkildə təqdim edilməsi üçün sintez metodlarından istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – ondadır ki, məqalənin mətnindən ədalət mühakiməsinin həyata keçirilməsi zamanı hakimlər, eləcə də bənzər hüquqi araşdırmalar aparan tədqiqatçılar, o cümlədən hüququn tədrisi prosesində istinad mənbəyi kimi istifadə edə bilərlər.
Tədqiqatın nəticələri – əldə edilmiş əsas nəticə qismində müvafiq beynəlxalq standartların icmal xarakterli kommentariyası çıxış edir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – ondan ibarətdir ki, o, kompelks xarakter kəsb edir və özündə mövzuya dair həm normativ sənədlərin, həm İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin presedent hüququnun, həm Avropa Hakimlərinin Məşvərət Şurasının rəylərinin, həm də doktrinal mənbələrin sistemli analizinin nəticələrini əks etdirir.
Açar sözlər: ədalət mühakiməsi, hakim, müstəqillik, qərəzsizlik, etika, standartlar, harmonizasiya, beynəlxalq hüquq, məhkəmə hakimiyyəti.

The purpose of the research – is to prepare a systematic review of the guiding international standards for the administration of justice and to briefly explain the nature of each.
The methodology of the research – legal analysis and synthesis methods were applied to the study, so first the relevant international documents were analyzed and the main provisions for the study were selected, then the selected provisions were synthesized for systematic presentation to the reader.
The practical importance of the research – is that its text can be referred to both by judges who directly administer justice, as well as other scientists in their further studies, as well as students in the process of teaching law.
The results of the research – the main result of the study is an overview commentary on international standards of justice.
The originality and scientific novelty of the research – lies in its comprehensive nature, since it reflects the results of an analysis of the relevant normative material, the case law of the European Court of Human Rights, the conclusions of the Consultatuve Council of European Judges and doctrinal sources.