Azərbaycanda mədəniyyət və yaradıcı sənayelərinin inkişafının mədəni turizmə təsirləri
Tədqiqatın məqsədi - mədəniyyət və yaradıcı sənayelərinin dünya iqtisadiyyatında və  ölkəmizdə inkişaf meyllərini öyrənmək, Mədəniyyət və Yaradıcı Sənayelərinin turizmə, eləcə də mədəni turizmə təsirini tədqiq etməkdir.
Tədqiqatın metodologiyası – tədqiqat işində müqayisəli təhlil, sistemli yanaşma, statis-tik təhlildən istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – alınmış analitik nəticələr əsasında MYS-lərin turizm sahəsinə təsiri ümumiləşdirilmiş, turizm sektoru və MYS-lər üçün postpandemiyada görülə-cək tədbirlərin tətbiqi əsaslandırılmışdır.
Tədqiqatın nəticəsi – “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinin 2021-2025-ci illər üzrə bərpası və dayanıqlı inkişafı Dövlət Proqramı” layihəsində MYS-lərin və turizmin inkişafına xüsusi yer ayrılması vacibdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – tədqiqat işində ölkə iqtisadiyyatında ilk dəfə olaraq MYS-lərin turizmlə əlaqəsi, onların qarşılıqlı inkişafı və s. məsələlər araşdırılmışdır. Əldə edilən nəticə və təkliflərdən isə istifadə edilməsi məqsədəuyğundur.
Açar sozlər: mədəniyyət və yaradıcı sənaye, ümumi daxili məhsul, ticarət dövriyyəsi,  turizm, strateji yol xəritəsi, mədəni turizm.

Влияние развития культуры и творческих индустрий в Азербайджане на культурный туризм
Цель исследования - изучить тенденции развития культуры и творческих индустрий в мировой экономике и в нашей стране, изучить влияние культуры и творчес-ких индустрий на туризм, а также культурный туризм.
Методология исследования - сравнительный анализ, системный подход, статистический анализ.
Практическая значимость исследования - на основе полученных аналитических результатов обобщено влияние культурных и творческих индустрий на туризм, обосновано применение мер, которые необходимо предпринять в постпандемии для туристического сектора и культурных-творческих индустрий.
Результаты исследования - в проекте «Государственная программа восстановления и устойчивого развития освобожденных территорий Азербайджанской Республики на 2021-2025 годы» важно уделить особое внимание развитию культурных и творческих индустрий и туризма.
Оригинальность и научная новизна исследования - впервые в экономике стра-ны изучены вопросы, связаные с культурными и творческими индустриями и туризмом, рассмотрено взаимное развитие и т.д. Целесообразно использовать полученные результаты и предложения.
Ключевые слова: культура и творческая индустрия, ВВП, туризм, товарооборот, стратегическая дорожная карта, культурный туризм.