Azərbaycanda mədəniyyət və yaradıcı sənayelərinin inkişafının mədəni turizmə təsirləri
Tədqiqatın məqsədi - mədəniyyət və yaradıcı sənayelərinin dünya iqtisadiyyatında və  ölkəmizdə inkişaf meyllərini öyrənmək, Mədəniyyət və Yaradıcı Sənayelərinin turizmə, eləcə də mədəni turizmə təsirini tədqiq etməkdir.
Tədqiqatın metodologiyası – tədqiqat işində müqayisəli təhlil, sistemli yanaşma, statis-tik təhlildən istifadə edilmişdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – alınmış analitik nəticələr əsasında MYS-lərin turizm sahəsinə təsiri ümumiləşdirilmiş, turizm sektoru və MYS-lər üçün postpandemiyada görülə-cək tədbirlərin tətbiqi əsaslandırılmışdır.
Tədqiqatın nəticəsi – “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinin 2021-2025-ci illər üzrə bərpası və dayanıqlı inkişafı Dövlət Proqramı” layihəsində MYS-lərin və turizmin inkişafına xüsusi yer ayrılması vacibdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – tədqiqat işində ölkə iqtisadiyyatında ilk dəfə olaraq MYS-lərin turizmlə əlaqəsi, onların qarşılıqlı inkişafı və s. məsələlər araşdırılmışdır. Əldə edilən nəticə və təkliflərdən isə istifadə edilməsi məqsədəuyğundur.
Açar sozlər: mədəniyyət və yaradıcı sənaye, ümumi daxili məhsul, ticarət dövriyyəsi,  turizm, strateji yol xəritəsi, mədəni turizm.

The purpose of the research are to examine the development trends of the Culture and Creative Industries in the world economy and our country, to examine the effect of Culture and Creative Industries on tourism and cultural tourism.
The methodology of the research - comparative analysis, systematic approach, statistical analysis has been used in the research study.
The practical importance of the research - according to analytical results, the impact of the CCIs on tourism was generalized and the implementation of the measures taken in the post-pandemic for the tourism sector and CCIs was justified.
The results of the research - in the draft "State Program for the restoration and sustainable development of the territories liberated from the occupation of the Republic of Azerbaijan for 2021-2025", it is important to pay special attention to the development of CCIs and tourism.
The originality and scientific novelty of the research - the relationship between tourism and CCIs and issues related to their mutual development were investigated for the first time in the country's economy. It is expedient to use the results and suggestions obtained.