AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ “MƏHKƏMƏLƏR VƏ HAKİMLƏR HAQQINDA” QANUNUNUN BƏZİ MÜDDƏALARININ TƏKMİLLƏŞDİRİLMƏSİNƏ DAİR MÜLAHİZƏLƏR
Tədqiqatın məqsədi – Azərbaycan Respublikasının “Məhkəmələr və hakimlər haqqında” Qanununun bir sıra müddəalarının təkmilləşdirilməsi istiqamətində konkret qanunvericilik təklifləri işləyib hazırlamaqdır.
Tədqiqatın metodologiyası – cari qanuna tənqidi yanaşma, sistemli təhlil, müqayisəli hüquqşünaslıq kimi metodların məcmusundan ibarətdir.
Tədqiqatın tətbiqi əhəmiyyəti – ondan ibarətdir ki, onun məzmunundan Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi istifadə edərək cari qanunvericiliyin inkişafına nail ola bilər.
Tədqiqatın nəticələri – Azərbaycan Respublikasının “Məhkəmələr və hakimlər haqqında” Qanununa əlavə edilməsi üçün hazırlanmış yeni modellərindən və təklif edilən dəyişikliklərin yeni redaksiyalarından ibarətdir.
Tədqiqatın orijinallığı və elmi yeniliyi – tədqiqatın orijinallığı ondan ibarətdir ki, bu məqalə müəllifin özünə məxsus olan fikirlərindən ibarətdir və həmin fikirlər daha əvvəllər heç yerdə çap edilməmişdir. Tədqiqatın elmi yeniliyi ondan ibarətdir ki, onun məzmununda irəli sürülən qanunvericilik təklifləri Azərbaycanın hüquq ictimaiyyətinə ilk dəfə olaraq təqdim edilir.
Açar sözlər: məhkəmə hakimiyyəti, qanun, müddəalar, təhlil, təkmilləşdirilmə, təkliflər, arqumentlər.

JUDGEMENTS ON THE IMPROVEMENT OF CERTAIN PROVISIONS OF THE LAW "ON COURTS AND JUDGES" OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN
The purpose of the research – is to develop specific legislative proposals for improving some provisions of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Courts and Judges."
The methodology of the research – is a set of methods such as critical thinking, systemic analysis and comparative jurisprudence.
The practical importance of the research – is that by executing the content of the article, the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan can improve the current legislation.
The results of the research – are reflected in the developed models of new articles of law and new editions of existing articles.
The originality and scientific novelty of the research – the originality of the study lies in the fact that it consists of previously unpublished author's ideas. The scientific novelty of the study is that the legislative proposals reflected in it are presented to the legal community of Azerbaijan for the first time.